wybór dywanu

Na co zwrócić uwagę przed zakupem dywanu?

W sklepach znajdziemy obecnie szeroką gamę efektownych dywanów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto dokładnie sprawdzić różne modele. Na co powinniśmy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Dywany jako tkaniny dekoracyjne do przykrywania podłóg i innych płaszczyzn mają już tysiące lat. Prezentują się pięknie zarówno we wnętrzach urządzonych klasycznie, jak i tych nowoczesnych. Sprawiają, że podłoga jest ciepła pod stopami, a całe wnętrze wygląda na bardziej przytulne.

Przy doborze odpowiedniego dywanu do swojego domu powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego estetykę, ale również na materiał, z którego jest on wykonany, na jakość produkcji, sposób czyszczenia. W ten sposób dobierzemy dywan, który spełni nasze wymagania w całości.

Naturalny czy ze sztucznego włókna?

Przede wszystkim musimy określić, czy chcemy zakupić dywan z naturalnych włókien czy z włókien sztucznych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto poznać przed podjęciem decyzji.

Dywany z włókna sztucznego są znane przede wszystkim ze swojej wytrzymałości, trwałości, są równie łatwe w czyszczeniu. Najczęściej produkowane są z polipropylenu (PP), poliamidu (PA) oraz poliestru. Do wyboru mamy zarówno dywany z krótkim runem, jak i runem dłuższym, przypominającym wełnę.

Dywany naturalne produkuje się głównie z wełny, która jest także wytrzymała, ciepła, antystatyczna, ale może powodować uczulenia i jest zdecydowanie najdroższa. Dywany wykonuje się również z bawełny, która ma mniejszą trwałość od wełny, ale jest tańsza. Musimy pamiętać o tym, że dywany wełniane wymagają specjalnego czyszczenia – nie możemy zastosować do nich każdego detergentu.

Runo dywanu – jakie będzie najlepsze?

Runo to wierzchnia warstwa dywanu wykonana na podłożu. Może być wysokie lub niskie, wycinane lub gładkie, proste lub kręcone. Każdy może wobec tego znaleźć dla siebie coś interesującego.

  • dywan shaggy – ma wysokie, sprężyste runo, które jest miękkie w dotyku, ale też trudne w czyszczeniu, zwłaszcza wtedy, gdy w domu są dzieci i zwierzęta
  • dywan shaggy cut & loop – w tym przypadku w wysokim runie wycięty jest wzór, dając trójwymiarowy efekt
  • dywan carving – przycinane niejednolicie runo, dające także efekt trójwymiarowości
  • dywan gładki – ma krótkie runo, jest łatwy w czyszczeniu i uniwersalny
  • dywan sizal – twardy dywan z płaskim runem wykonanym ze sznurków z tworzywa albo naturalnego sizalu, dywany z tworzywa są łatwe w czyszczeniu
  • dywan tkany na płasko – podobny do dywanów sizal, tkany z głównie z bawełny, łatwy w odkurzaniu, ale może się plamić

Rozmiar dywanu

Przed zakupieniem dywanu nie zapomnijmy też określić, jakie jego wymiary będą dla nas odpowiednie. Najlepiej wziąć do ręki miarę i zmierzyć przestrzeń, na której chcemy ułożyć dywan. Do wyboru mamy dywany w wielu rozmiarach i kształtach – prostokątne, które są najbardziej popularne, a także kwadratowe, okrągłe czy owalne.

Podsumowując, przy zakupie dywanu przede wszystkim patrzmy na niego pod kątem jego praktyczności – nie kupujmy jasnego dywanu o długim włosiu wtedy, gdy w domu mamy małe dzieci, psiaka lub kota. W ten sposób dywan będzie ozdobą, a nie ciągłym powodem do zdenerwowania ze względu na zabrudzenia!

Autor opracowania: Dywany Toruń